Особливість індукційної плити в тому, що вона нагріває дно посудини але не нагрівається сама. Це відбувається завдяки магнітному полю, яке виникає на поверхні індукційної плити. Нагрівають дно посуди і безпосередньо їжу вихрові струми.
Для індукційної плити підходить не кожен посуд, купувати потрібно спеціальний. Готування на такій плиті - швидке, економне, а головне безпечне і чисте. Єдиний недолік, що потрібно купувати спеціальний посуд. Але кожна господиня тільки рада новим покупкам.
Для індукційної плити підходить посуд, що володіє високими феромагнітними властивостями. При покупці посуду зверніть увагу на маркування, повинен бути спеціальний значок-піктограма. Якщо яке-небудь маркування відсутнє можете скористатися звичайним магнітом, що б посуд індукційна плита «прийняла», магніт повинен «прилипнути» до його дна.
Посуд для такого типу плит повинен бути металевим, тобто ж мати здатність намагнічуватися. Тому посуд виготовлений з кераміки, скла, міді, який не має спеціального магнітного шару на дні, до такої плити не підходить. Для індукційної плити потрібно посуд шукати з чавуну, алюмінію або нержавіючої сталі з спеціальним покриттям на дні.
У посуду підходящого для індукційної плити дно повинно мати товщину 2-6 мм, в діаметрі дно повинно бути не менше 12 см. Дно повинно бути ідеально рівним, без будь-якого рельєфу, що б воно добре прилягало до поверхні плити, це забезпечить найкращу теплопровідність.
Дно посуду, є джерелом тепла, при технології нагріву індукційної плити. Під скляною поверхнею, знаходиться мідна котушка, по цій котушці з високою частотою проходить електричний струм. Тепло акумулюється в мідній котушці з струмом, в результаті утворюється магнітне поле, яке починає впливати на дно посуду, нагріваючи його разом з їжею. Що б утворилися вихрові потоки посуд для індукційної плити повинен обов'язково мати вбудований магнітний диск. Зі звичайним посудом індукційна плита працювати не буде.
Що б індукційна плита включилася і почала працювати, діаметр посуду повинен ставити не менше 70% площі. Тобто є не менше 12 сантиметром в діаметрі. Така робота обумовлена тим, що на плиту можуть потрапити металеві предмети, які можуть магнітитися. Тому аби уникнути небажаного включення плити, виробники зробили таке обмеження, що б уникнути нещасних випадків. В результаті такого обмеження, найбільш постраждали любителі справжньої кави, не маючи можливість зварити її в турці, так як її дно становить менше 12 см в діаметрі. Але кавомани винахідливі і знайшли інший спосіб побалувати себе улюбленим напоєм. Для цього вони насипають пісок в чавунну сковороду з магнітними властивостями, і ставлять турку зверху конструкції, так і варять каву.